logo
      
Maja Komorowska &Trio Targanesku - Spotkanie dźwięku i słowa

Muzyczno - poetycka podróż w tajemnicze, rzadko odwiedzane światy. Muzyka autorska czerpiąca inspiracje z tradycji wielu kultur (europejskiej, bałkańskiej, żydowskiej, arabskiej) i wibrujące delikatnością poetyckie wizje w znakomitym wykonaniu Mai Komorowskiej.

 

"Wszystkie sztuki, a zwłaszcza muzyka i poezja, mogą się uważać za dwie grzmiące błyskawice jednego spojrzenia Boga"

                                                                                                                                            Paolo Montegazza

 

Maja Komorowska – aktorka teatralna i filmowa, pedagog. Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, związana z tą uczelnią od 1983 roku. W 1960 roku ukończyła Wydział Aktorski krakowskiej PWST, w 1963 roku zdała eksternistyczny egzamin aktorski. Debiutowała w 1960 roku w Teatrze Groteska w Krakowie, w sezonach od 1961/62 do 1967/68 należała do zespołu Teatru 13 Rzędów w Opolu – przekształconego w 1962 roku w Teatr Laboratorium – pod kierunkiem Jerzego Grotowskiego. Wystąpiła w pierwszym wariancie „Akropolis” oraz zagrała rolę Tarudanta w „Księciu Niezłomnym”. Pracowała z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi: Erwinem Axerem, Maciejem Englertem, Jerzym Grotowskim, Jerzym Jarockim, Helmutem Kajzarem, Jerzym Krasowskim, Krystyną Skuszanką, Bohdanem Korzeniewskim, Krystianem Lupą, Krzysztofem Warlikowskim oraz filmowymi: Krzysztofem Kieślowskim, Tadeuszem Konwickim, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Edwardem Żebrowskim i innymi. Bardzo ważne dla Niej są spotkania z publicznością w wielu miastach Polski i zagranicy, na których m.in czyta wiersze wybitnych poetów. 

 

Targanescu założyła trójka muzyków: Katarzyna Klebba, Paweł Paluch, Arnold Dąbrowski; choć wszyscy odebrali staranne wykształcenie – są absolwentami Poznańskiej Akademii Muzycznej – to jednak klasycznie pojmowana muzyka nie jest ich ukochanym żywiołem. Poszukując własnych dróg, odrębnego języka, nieskrępowanych środków wyrazu, odbyli długą podróż po rozmaitych eksperymentalnych grupach muzycznych takich jak m.in.: Przestrzeń Helberga, Heppening, Reportaż, Kultikula, Mandala, Nissani; pracowali również w teatrach offowych, a także tworząc autorską muzykę do słuchowisk radiowych, filmów, spektakli scenicznych i telewizyjnych.

Z ich pierwszego spotkania zrodziła się przyjaźń, z przyjaźni i pasji muzycznej powstało w 1999 roku Trio Targanescu.  Po długich, burzliwych próbach i dyskusjach powstał ich pierwszy autorski spektakl pt: „Muzyka przerażająca, potargana i inne wesołe piosenki”. Trudno jednym słowem określić gatunek muzyczny, jaki prezentują. Po jednym z ich koncertów internauci pisali:  

"Ta muzyka sytuuje się, powiedzmy umownie, na przecięciu folku, kameralistyki rockowej, improwizacji i muzyki obrazowej. Jeśli ktoś lubi taką muzykę np. jaką gra francuski Volapuk (to chyba dobre skojarzenie) nie będzie zawiedziony."

"Lekka psychodelia. Przebogate instrumentarium. Dźwięki chwilami jakby same sobie z każdego instrumentu. W tle obrazy ilustrujące muzykę – równie niepokojące jak ona... Muzyczna poezja przechodząca w poszarpane dźwięki."

Oni sami niechętnie nazywają swoją muzykę – wolą, by mówiła sama za siebie.

Sponsor strategiczny

Lotos logo
Patronat

Sopot logo
Sponsor srebrny

VBW logo
Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej

Al. Mamuszki 2
81-718 Sopot
e-mail: teatr-atelier@teatratelier.pl
tel./fax. (058) 550 10 01


NIP

konto bankowe
PL 02 2490 0005 0000 4530 5379 4015


Polityka prywatności
Zgłoś błąd na stronie
Mapa strony
Dla mediów


(C) Copyright 2017 Teatr Atelier